Auto-moto 268 Automobily, Motorky 12 Pneumatiky a disky 8 Príslušenstvo 19 Bazáre, Aukcie 28 Bicykle a kolobežky 15 CD, DVD 27 Hudba 14 Darčekový tovar 333 Hodinky, Klenoty, bižutéria 118 Kvety 4 Dom, byt, záhrada 500 Bytový textil a doplnky 14 Domáce potreby 65 Nábytok a zariadenie 90 Osvetlenie 2 Stavebniny 77 Záhrada a exteriér 9 Drogéria, kozmetika 220 Parfémy, parfumérie 31 Starostlivosť o pleť a telo 7 Vlasová kozmetika 1 Elektronika, elektro 254 Audio, video, TV 43 Biela technika 25 Mobilné telefóny 68 Erotika 131 Foto – optika 99 Hobby a voľný čas 514 Army 7 Cestovanie 161 Kreatívna tvorba a hobby potreby 11 Rybárstvo a poľovníctvo 4 Starožitnosti, Umenie 54 Šport, turistika 202 Hračky, detský tovar 140 Bábätká a dojčenské potreby 5 Hry, hracie konzoly 64 Hudobné nástroje 1 Chovateľstvo, fauna, flóra 62 Akvaristika a teraristika 2 Potreby pre psov a mačky 7 Iné 15 Internet 90 Domény 2 Online platby 3 Kancelária 39 Kalendáre, diáre, plánovače 1 Kancelárska technika 5 Kancelárske potreby 24 Knihy 105 Obchodné domy 68 Oblečenie, obuv, móda 316 Dámske oblečenie 5 Módne doplnky 3 Obuv 4 Počítače 260 Hardware 80 Software 12 Výpočtová technika 83 Potraviny, nápoje 106 Káva a čaj 7 Víno a destiláty 11 Zdravá výživa, BIO potraviny 5 Reality, nehnuteľnosti 27 Služby, Reklama 141 Stávkovanie 7 Stroje, prístroje, nástroje 43 Ručné a elektrické náradie 11 Záhradná technika 4 Školské potreby 27 Špeciálne obchody 76 Vstupenky 5 Zbrane, strelivo 3 Zdravie 178 Doplnky výživy 22 Okuliare a kontaktné šošovky 2 Zdravotnícke a ortopedické pomôcky 3 Zľavové kupóny 9

Technický stav slovenských a českých e-shopov: čo sme zistili pri 1 445 weboch

Od 11. 9. 2026 do 13. 10. 2026 sme technicky skontrolovali 1 445 webov slovenských a českých e-shopov. Pri každom sme overovali 17 základných vecí: dostupnosť a presmerovania, základné SEO úvodnej stránky, prehľadávanie vyhľadávačmi, rýchlosť, bezpečnosť a e-mailovú ochranu domény. Tu je súhrn toho, čo sa ukázalo. Čísla môžete voľne citovať a zdieľať, pri každom je uvedené, z koľkých domén vychádza.

Aktualizované 13. 10. 2026 · údaje z obdobia 11. 9. 2026 až 13. 10. 2026 · 1 445 domén, 1 484 auditov

Zdieľateľné fakty

Každý fakt má vlastný odkaz (#fakt-1 až #fakt-11) a dá sa skopírovať aj s uvedením zdroja alebo zdieľať.

Celkový obraz

Z 1 414 auditovaných domén nemala ani jednu nesplnenú základnú technickú kontrolu (zo 17) jediná. Aspoň 5 nesplnených kontrol malo 61,3 % domén.

LinkedIn Facebook X #
Rýchlosť

Len 5,8 % auditovaných domén dosiahlo na mobile skóre Lighthouse aspoň 90 bez rezerv v kľúčových metrikách. Medián skóre na mobile je 63 zo 100.

LinkedIn Facebook X #
Rýchlosť

Pri weboch, pre ktoré má Google dostatok údajov od reálnych návštevníkov Chrome (889 domén), nemá 94 % žiadnu z troch základných metrík rýchlosti v slabom pásme.

LinkedIn Facebook X #
Bezpečnosť

Všetky tri kontrolované bezpečnostné hlavičky má 19,1 % domén. Certifikát HTTPS, ktorý nevyprší do 14 dní, má 98,9 %.

LinkedIn Facebook X #
E-mail

Záznam DMARC má 46,3 % domén. Z nich má 64,7 % politiku len na sledovanie (p=none), ktorá podvrhnuté e-maily nezastaví.

LinkedIn Facebook X #
SEO

Štruktúrované dáta (JSON-LD) má na úvodnej stránke 43,7 % domén, hlavný nadpis H1 61,2 %.

LinkedIn Facebook X #
SEO

Obrázky bez výrazného nedostatku popisiek (alt) má na úvodnej stránke len 36,3 % domén.

LinkedIn Facebook X #
Prehľadávanie

Platnú mapu stránok na adrese /sitemap.xml má 53,4 % domén. Mapa na inej adrese sa nezapočítava.

LinkedIn Facebook X #
Dostupnosť

Neexistujúca adresa vracia správny chybový stav 404 u 77,1 % domén. U ostatných vráti bežnú stránku (soft 404).

LinkedIn Facebook X #
Slovensko a Česko

Záznam SPF má 80,5 % slovenských a 68,7 % českých domén. Rozdiel je štatisticky preukázaný (krajina podľa koncovky domény).

LinkedIn Facebook X #
Slovensko a Česko

Slovenské a české weby sa pri 13 z 18 porovnávaných kontrol štatisticky nelíšia. Preukázané rozdiely sú pri SPF, mape stránok, canonical, bezpečnostných hlavičkách a robots.txt.

LinkedIn Facebook X #

Ako sme merali a čo čísla znamenajú

  • Vzorka. Nie sú to náhodne vybrané e-shopy. Sú to domény, ktorých audit sa v EshopMonitore spustil v uvedenom období (1 445 domén, 1 484 auditov). Preto čísla nepopisujú všetky slovenské a české e-shopy, ale auditovanú vzorku.
  • Jednotka je doména. Pri každej kontrole sa berie najnovšie meranie domény. Počet domén sa líši podľa kontroly (pri každom údaji uvádzame „z N domén“), lebo niektorú vec sa pri niektorom webe nepodarilo zmerať.
  • Weby, ktoré sa nepodarilo načítať, nemajú väčšinu kontrol vyhodnotených, a preto sa do podielov nezapočítavajú. Skutočný stav webov, ktoré nefungujú, v číslach nie je.
  • Základné kontroly sú: štyri podoby adresy končiace na jednej adrese HTTPS, správny chybový stav neexistujúcej adresy, nefunkčné interné odkazy, robots.txt, sitemap.xml, titulok, popis, H1, canonical, štruktúrované dáta, popisky obrázkov, certifikát, bezpečnostné hlavičky, SPF, DMARC, rýchlosť na mobile a na počítači. Podrobne v metodike.
  • Čo kontrola nehovorí. Väčšina kontrol overuje len prítomnosť (napríklad že titulok existuje), nie jeho kvalitu. Rýchlosť sa meria jedným laboratórnym testom úvodnej stránky, ktorý kolíše. Záznam SPF alebo DMARC hľadáme na hlavnej doméne; e-shop môže e-maily posielať z inej domény.
  • Krajina sa určuje len podľa koncovky domény (.sk = 1 024 domén, .cz = 314, ostatné 107).

Čísla sú z exportu z 13. 10. 2026 (1 445 domén). Živá stránka Štatistiky sa priebežne dopĺňa novými auditmi, preto sa môže líšiť v desatinách percenta.

1. Celkový obraz: koľko základných kontrol e-shopy nespĺňajú

Nesplnených kontrol zo 17Podiel domén
00,1 % (1 doména)
1 až 26,6 %
3 až 432,0 %
5 až 637,0 %
7 a viac24,3 %

(1 414 domén s aspoň 12 vyhodnotenými základnými kontrolami.) Typický web teda nespĺňa 3 až 6 vecí. Väčšinou nejde o veľké chyby, ale o drobnosti, ktoré sa dajú opraviť pri bežnej správe webu.

2. Rýchlosť

Lighthouse skóre na mobile (1 188 domén):

SkórePodiel domén
pod 5014,7 %
50 až 6951,9 %
70 až 8923,4 %
90 a viac9,9 %

Prísnejšie kritérium (skóre aspoň 90 a zároveň bez rezerv v LCP, TBT a CLS) splnilo 5,8 % domén na mobile (z 1 188) a 47,0 % na počítači (z 1 171). Medián skóre je na mobile 63 a na počítači 89.

Zaujímavé: údaje od reálnych návštevníkov Chrome vychádzajú podstatne lepšie než laboratórny test. Pri weboch, pre ktoré má Google dostatok údajov (889 domén), nemá 94 % žiadnu z troch základných metrík v slabom pásme. V dobrom pásme je LCP u 87,5 %, INP u 86,0 % a CLS u 86,0 % z nich. Laboratórny mobilný test je zámerne prísny (simuluje slabší telefón a pomalšie pripojenie), takže jeho skóre neznamená, že návštevníci čakajú dlho.

Čo s tým: začnite obrázkami (veľkosť, formát, rozmery) a skriptmi tretích strán. Pomôcť môže kontrola obrázkov a sprievodca rýchlosťou.

3. SEO úvodnej stránky

Čo má úvodná stránkaPodiel doménZ domén
titulok99,0 %1 439
meta popis86,7 %1 439
hlavný nadpis H161,2 %1 439
canonical57,5 %1 439
štruktúrované dáta (JSON-LD)43,7 %1 429
obrázky bez výrazného nedostatku popisiek (alt)36,3 %1 397

Kontroluje sa len prítomnosť, nie kvalita. Najslabšie vychádzajú popisky obrázkov a štruktúrované dáta. Oboje zvyšuje šancu na lepšie zobrazenie vo vyhľadávaní a pomáha používateľom s čítačkou obrazovky.

Čo s tým: kontrola Product schema, osnova nadpisov, náhľad vo vyhľadávaní.

4. Prehľadávanie a indexácia

  • robots.txt nezakazuje prehľadávanie celého webu u 91,0 % domén (z 1 293).
  • Platnú mapu stránok na štandardnej adrese /sitemap.xml má 53,4 % domén (z 1 444). Mapa na inej adrese sa nezapočítava, takže skutočný podiel e-shopov s mapou môže byť vyšší.

Čo s tým: tester robots.txt, validátor sitemap.

5. Dostupnosť a presmerovania

  • Všetky štyri podoby adresy (http a https, s www a bez) končia na jednej adrese HTTPS u 71,0 % domén (z 1 429).
  • Neexistujúca adresa vracia správny chybový stav 404 u 77,1 % domén (z 1 180). Zvyšok vracia bežnú stránku so stavom 200 („soft 404“).
  • Vo vzorke interných odkazov z úvodnej stránky nie je nefunkčný žiadny u 73,8 % domén (z 1 238). Ide len o vzorku odkazov, nie o celý web.

Čo s tým: kontrola presmerovaní, sprievodca soft 404.

6. Bezpečnosť webu

  • Certifikát HTTPS, ktorý nevyprší v najbližších 14 dňoch, má 98,9 % domén (z 1 438).
  • Všetky tri kontrolované bezpečnostné hlavičky má 19,1 % domén. Jednotlivo: HSTS 29,9 %, X-Content-Type-Options 42,8 %, ochrana pred vložením do rámca 43,0 % (z 1 438).

Chýbajúce hlavičky nie sú samy osebe zraniteľnosť, ale ide o lacné opatrenie, ktoré sa nastavuje na serveri jedenkrát. Nejde o kompletný bezpečnostný audit.

Čo s tým: kontrola bezpečnostných hlavičiek, TLS certifikát.

7. E-mailová bezpečnosť domény

  • Záznam SPF má 77,0 % domén, záznam DMARC 46,3 % (z 1 444).
  • Politika DMARC (668 domén so záznamom): iba sledovanie p=none má 64,7 %, karanténu p=quarantine 20,5 % a zamietnutie p=reject 14,8 %. Politika p=none len hlási, podvrhnuté správy nezastavuje.
  • Zakončenie záznamu SPF (1 112 domén): prísne -all 44,1 %, mäkké ~all 29,7 %, neutrálne ?all 24,7 %.

Záznam sa hľadá na hlavnej doméne. Nenájdený záznam môže byť aj dočasná chyba DNS a e-shop môže e-maily posielať z inej domény.

Čo s tým: kontrola SPF, DMARC a DKIM, sprievodca DMARC.

8. Slovensko a Česko

Krajinu určujeme len podľa koncovky domény (.sk 1 024 domén, .cz 314, ostatné 107). Rozdiel považujeme za preukázaný, ak prešiel dvojstranným testom podielov na hladine 5 %.

KontrolaSlovenskoČeskoRozdiel (SK − CZ)Preukázaný
SPF záznam80,5 %68,7 %+11,8 p. b.áno
Mapa stránok /sitemap.xml51,1 %59,4 %−8,3 p. b.áno
Canonical na úvodnej stránke59,0 %52,1 %+6,9 p. b.áno
Všetky tri bezpečnostné hlavičky17,9 %24,4 %−6,5 p. b.áno
robots.txt neblokuje celý web89,5 %95,2 %−5,7 p. b.áno
Štruktúrované dáta (JSON-LD)45,1 %39,0 %+6,1 p. b.nie (na hranici)
Obrázky bez výrazného nedostatku popisiek35,8 %40,7 %−4,9 p. b.nie
Bez nefunkčných interných odkazov (vzorka)72,8 %77,4 %−4,6 p. b.nie
DMARC záznam46,8 %46,3 %+0,5 p. b.nie
Rýchlosť na mobile (skóre aspoň 90, bez rezerv)5,8 %6,2 %−0,4 p. b.nie

Pri ostatných kontrolách (titulok, popis, H1, certifikát, soft 404, presmerovania, rýchlosť na počítači, Core Web Vitals) sa slovenské a české weby od seba štatisticky nelíšia. Celkový obraz je teda veľmi podobný: preukázané rozdiely sú len pri 5 z 18 porovnávaných kontrol (SPF, mapa stránok, canonical, bezpečnostné hlavičky a robots.txt). Pri 18 porovnaniach môže byť jeden výsledok „preukázaný“ aj náhodou, preto aj preukázané rozdiely berte opatrne; najpevnejšie je SPF.

9. Podľa kategórie

Pri kategóriách s aspoň 50 doménami vychádza medián mobilného skóre Lighthouse takto (menšie kategórie sme vynechali):

KategóriaDoménMedián skóre na mobile
Cestovanie5767,5
Počítače5867
Služby, Reklama5266
Hobby a voľný čas19964
Šport, turistika8363,5
Auto-moto9563
Dom, byt, záhrada20163
Elektronika, elektro9163
Oblečenie, obuv, móda8662,5
Darčekový tovar10162
Drogéria, kozmetika6661
Zdravie6960
Potraviny, nápoje5058
Hračky, detský tovar5056

Rozdiely medzi kategóriami sú malé (mediány sú v rozsahu 56 až 67,5), preto z nich nevyvodzujeme závery o tom, ktoré odvetvie je „lepšie“.

Zhrnutie

Väčšina zistených nedostatkov sú lacné a opraviteľné veci: pár záznamov v DNS, hlavičky na serveri, popisky obrázkov, štruktúrované dáta a mapa stránok. Veľké investície nepotrebujú, stačí ich systematicky prejsť.

Ako skontrolovať vlastný e-shop

  1. Spustite bezplatný audit svojej domény (viac než 20 kontrol, každý nález s dôkazom). V reporte nájdete aj porovnanie s ostatnými e-shopmi.
  2. Konkrétnu vec skontrolujte v bezplatných nástrojoch.
  3. Postup opravy hľadajte v sprievodcoch.

Dáta a citovanie

Všetky čísla z tejto štúdie sú dostupné ako otvorené dáta (licencia CC BY 4.0): data.csv a data.json. Pri použití uveďte: Zdroj: EshopMonitor.sk, Slovenské a české e-shopy v číslach, https://www.eshopmonitor.sk/statistiky. Štúdiu môžete citovať aj odkazom na túto stránku.